سخنگوي وزير دفاع عربستان و سخنگوي ائتلاف عربي، اعلام کرد که حمله به تأسيسات نفتي عربستان با موشکهاي کروز و پهپاد و از سمت شمال يعني از سمت ايران، و با سلاحهاي ساخت رژيم آخوندی صورت گرفته است.

در کنفرانس بزرگ چهارشنبه شب، قطعات عمل نکرده و بقاياي موشکها و پهپادهاي اصابت‌کرده به تأسيسات نفتي به نمايش گذاشته شد که تاريخ ساخت ِ آنها و اين‌که ساخت ِرژيم آخوندي و سپاه پاسداران است را نشان ميداد.
سخنگوي وزارت دفاع عربستان گفت تاسيسات نفتي با موشك كروز هدف قرار گرفته است.
وي با نشان دادن قطعات و تصاوير گفت: قطعات ساخت سپاه پاسداران است و تمامي شواهد و تصاوير و قطعات نشان مي دهد كه حمله ها توسط پهبادها و موشك هاي ساخت ايران صورت گرفته و برخلاف گفته رژيم ايران و عواملش در يمن، اين حملات از يمن صورت نگرفته است.
وي اضافه کرد برخي از موشكهاي كروز به هدف نرسيده و عمل نكرده و در مسير افتاده است، يكي از آنها به دليل اينكه همچنان مواد منفجره دارد تحت بررسي است.
آسوشيتدپرس گزارش داد عربستان سعودي با نمايش باقيمانده‌هاي موشکها و پهپادهاي استفاده‌شده در حمله رژيم ايران به تاسيسات نفتي اين کشور گفت، حمله‌ها از سمت شمال انجام شده و اين تسليحات متعلق به رژيم ايران بوده است.
سخنگوي ائتلاف عربي در يک کنفرانس مطبوعاتي گفت: اين موشکها از شمال وارد خاک عربستان شده‌اند و نمي‌تواند از يمن شليک شده باشند.

روز سه‌شنبه نيز سي بي اس به نقل از مقامات آمريکايي خبر داد: محل دقيق حملات به تأسيسات نفتي عربستان در نقطه‌يي در جنوب ايران بوده است.  
اين منبع نوشت: مقامات آمريکا گفته‌اند: ايالات متحده منشأ حملات به‌تاسيسات نفتي سعودي را شناسايي کرده است.
آنها اضافه کردند که تعدادي از موشکها و پهپادهايي که به اهداف شرکت آرامکو در عربستان شليک شده است، از داخل خاک ايران و از جنوب اين کشور تاسيسات نفتي عربستان را هدف قرار داده‌ است.
مقامات آمريکا  به شبکه خبري "سي بي اس" گفته‌‌اند اين حملات از نقطه‌اي در شمال خليج فارس صورت گرفته است.
همزمان با اعلام اين خبرها گفته شد که سيستم دفاعي عربستان رو به جنوب که سمت حمله از جانب حوثيها دريمن است تنظيم شده بود و رژيم آخوندي فرصت را مغتنم شمرده و از شکاف شمالي براي شليک موشک و پهپاد به تاسيسات نفتي استفاده کرده است.
در اثر اين تحول بزرگ در منطقه ، فصل جديدي آغاز ميشود و رژيم بايد پاسخگوي تجاوزاتش باشد.

شبکه ان.بی.سی‌نیوز روز چهارشنبه ۲۷ شهریور گزارش داد: در جلسه روز دوشنبه شورای امنیت ملی آمریکا، فرماندهان نظامی فهرستی از طرحهای حمله احتمالی علیه اهداف رژیم ایران را ارائه کردند.
مقامات مطلع به ان.بی.سی‌نیوز گفتند: دولت ترامپ در حال برآورد طیفی از گزینه‌ها برای اقدام تلافی‌جویانه علیه رژیم است که شامل حمله سایبری یا حمله فیزیکی علیه تأسیسات نفتی این رژیم یا سرمایه‌های سپاه پاسداران می‌شود.
منابع مطلع هم‌چنین گفتند: ممکن است حمله به تأسیسات نفتی رژیم ایران توسط عربستان صورت گیرد و آمریکا با حمایت اطلاعاتی و شناسایی به این کشور کمک کند.
حمله به‌پایگاههای پرتاب موشک و مراکز سپاه پاسداران از احتمالات دیگریست که در جلسه شورای امنیت ملی آمریکا مطرح شده است.

عربستان به‌ائتلاف جهانی حفاظت از کشتیرانی در خلیج‌فارس و تنگه هرمز پیوست.
وزارت دفاع عربستان سعودی روز چهارشنبه اعلام کرد، این کشور به‌طور رسمی به‌ائتلاف بین‌المللی برای امنیت و حفاظت کشتیرانی بی‌ المللی و ضمانت گذرگاههای دریایی می‌پیوندد.
در بیانیه وزارت دفاع عربستان، محدوده فعالیت این ائتلاف تنگه هرمز، تنگه باب المندب، دریای عمان وخلیج فارس اعلام شده است.
خبرگزاری عربستان با انتشار این بیانیه، نوشت: پیوستن به‌این ائتلاف در ادامه‌ تلاش‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای مقابله با تهدیدهای صورت گرفته علیه کشتیرانی و تضمین امنیت انرژی جهانی و استمرار پمپاژ نفت به‌اقتصاد جهانی و حمایت از امنیت و صلح در جهان صورت می‌گیرد.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در یک سخنرانی در واشنیگتن گفت: آمریکا روی شواهدی کار می‌کند که نشان می‌دهد رژیم ایران پشت حمله به‌تاسیسات نفتی عربستان سعودی بوده است. ما شواهد را بررسی و با متحدانمان مشورت می‌کنیم و رئیس‌جمهور تصمیم می‌گیرد که بهترین پاسخ چیست.
مایک پنس، که در بنیاد هریتیچ سخنرانی می‌کرد، افزود: در رابطه با حمله آخر هفته به‌تأسیسات نفتی در عربستان، من به شما قول می‌دهم که ما آماده هستیم. همان‌طور که رئیس‌جمهور گفت، ما به‌دنبال جنگ با هیچ‌کس نیستیم. ولی ایالات متحده آماده است. «قفل‌کرده روی هدف و آماده» هستیم. ما آمادگی داریم که از منافع و متحدینمان در منطقه دفاع کنیم. اصلاُ اشتباه نگیرید.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا اضافه کرد: در صورتی که حمله از طرف رژیم ایران انجام شده باشد، این تازه‌ترین مورد از مجموعه تنش‌آفرینیهای فزاینده وخطرناکٍ  این رژیم خواهد بود. در چند ماه گذشته رژیم ایران نیروهای نیابتی خود را به سراسر منطقه اعزام کرده است. آنها قصد داردند به‌حملات خرابکارانه در خلیج‌فارس علیه کشتیها دست بزنند. آنها به‌عوامل خود در یمن، یعنی حوثیها تجهیزات داده‌اند تا نزدیک به صد مورد به‌اهداف مختلف در سعودی حمله کنند.
مایک پنس افزود: آمریکا هر اقدام ضروری را برای دفاع از کشور، نیروها و متحدانمان در خلیج فارس در نظر می‌گیرد و  شما می‌توانید روی آن حساب کنید.
وی تأکید کرد، اگر هدف رژیم ایران در حمله روز شنبه خود فشار بر ترامپ به‌منظور تقلیل تحریمهای اتمی است، این راهبرد شکست خواهد خورد.